Bolesť krku

Ako sa zbaviť bolesti krku ?

Bolesť krku je v dnešnej dobe jedným z najčastejších problémov. Svaly krku namáhate zlým držaním tela – či už sa nakláňate nad počítačom, hrbíte sa nad pracovným stolom alebo sa dlho pozeráte do telefónu. Bolesť krku sa pohybuje od malých a ľahko ignorovateľných až po mučivé a zasahujúce do každodenných činností, ako je schopnosť obliekať sa, sústrediť sa alebo spať. Niekedy môže bolesť krku viesť k stuhnutiu krku a zníženiu rozsahu pohybu.

Tlak na miechu v krčnej oblasti môže byť vážnym problémom, pretože prakticky všetky nervy do zvyšku tela musia prejsť cez krk, aby dosiahli svoje konečné miesto určenia (ruky, hrudník, brucho, nohy). To môže ohroziť funkciu mnohých dôležitých orgánov. Tlak na nerv môže mať za následok znecitlivenie, bolesť alebo slabosť v oblasti paže, ktorú nerv zásobuje.

Trvanie bolesti krku sa zvyčajne klasifikuje takto:

  • Akútna. Bolesť, ktorá trvá menej ako 4 týždne.
  • Subakútna. Bolesť, ktorá trvá 4 až 12 týždňov.
  • Chronická. Bolesť, ktorá trvá 3 alebo viac mesiacov.

Cervikálna stenóza

Spinálna stenóza je zúženie priestorov vo vašej chrbtici, čo môže spôsobiť tlak na nervy, ktoré prechádzajú chrbticou. Spinálna stenóza sa najčastejšie vyskytuje v dolnej časti chrbta a krku. Chrbtica každého človeka s vekom trpí určitou degeneráciou. Medzistavcové platničky, ktoré poskytujú odpruženie medzi stavcovými kosťami, časom prirodzene strácajú hydratáciu a stávajú sa plochejšie a platničky sa môžu vydúvať do miechového kanála. Kĺby v zadnej časti chrbtice, nazývané fazetové kĺby, tiež časom degenerujú a zväčšujú sa zmenami v dôsledku artritídy. Výsledkom oboch týchto typov degenerácie je menší priestor v miechovom kanáli alebo spinálna stenóza.

Ako si dočasne zmierniť bolesti krku sám ?

Použite ibuprofénový gél na krk, ibuprofén alebo liek s obsahom paracetamolu ktorý má analgetický účinok a utíšuje bolesť – nie je však protizápalový. V lekárni je bežne dostupný aj bez lekárskeho predpisu.

Kedy by ste mali navštíviť odborníka ?

Bolesť krku zvyčajne zmizne v priebehu niekoľkých dní alebo týždňov, ale bolesť, ktorá pretrváva niekoľko mesiacov, môže signalizovať základnú zdravotnú príčinu, ktorú je potrebné riešiť. V niektorých prípadoch môže byť na dosiahnutie najlepších výsledkov potrebný včasný zásah. Ak bolesť zmizne do paru týždňov, nemusíte si robiť starosti – nie je to nič vážne.

Ak však máte iné príznaky, ako mravčenie alebo studenú ruku – môže to byť niečo vážnejšie.

Neváhajte ma preto kontaktovať čím skôr.

FAQ:

[sp_easyaccordion id=“6496″]